EXAMINE THIS REPORT ON BADANIE OCT OKA

Examine This Report on Badanie oct oka

Examine This Report on Badanie oct oka

Blog Article

Z kolei dzięki funkcji RNFL (tryb jaskrowy) jesteśmy w stanie zobrazować nerw wzrokowy pacjenta i ocenić grubość poszczególnych włókien nerwowych. W przypadku podejrzenia jaskry, bądź jaskry zdiagnozowanej, możemy zobaczyć uszkodzenie tych włókien nerwowych i ich ścieńczanie.

Optyczna koherentna tomografia oczu używa nisko-energetycznego lasera, aby stworzyć warstwowy obraz siatkówki i plamki żółtej oka oraz nerwu wzrokowego. Obraz jest zapisywany w 3D, w kolorze jak i w wersji czarno-białej.

OCT to skrót od optyczna koherentna tomografia dna oka. Tego typu badanie polega na diagnozowaniu chorób siatkówki, a przede wszystkim dna oka i plamki. Uznaje się, że OCT jest obecnie jedną z najnowocześniejszych metod stosowanych w okulistyce.

Choć badanie OCT oka jest całkowicie nieinwazyjne i bezbolesne, lekarze porównują jego precyzyjność do mikroskopowej analizy pobranego operacyjnie wycinka tkanki.

Jeśli zawodowo pracujesz z pacjentem lub po prostu interesujesz się własnym zdrowiem to zapraszamy do dołączenia do platformy edukacyjnej o zdrowiu Bez Tabletek.Pierwsza platforma ogólnorozwojowa z tematyki zdrowia w Polsce.

Wykonanie badania OCT oka zalecane jest osobom, u których zdiagnozowano lub podejrzewa się występowanie:

Metoda ta wykorzystuje koherentną wiązkę światła, która sprawia, że rozdzielczość uzyskiwanego obrazu jest bardzo wysoka.

Ta konkretna technika jest szczególnie użyteczna w okulistyce. Pozwala ona bowiem na dokładne badanie struktur oka, takich jak siatkówka, nerw wzrokowy i warstwy rogówki.

Badanie OCT poniżej normy nie zawsze jest powodem do niepokoju, dlatego wynik należy zawsze skonsultować z lekarzem i put upępować dalej zgodnie z jego zaleceniami.

W jego przebiegu dochodzi do powstania zmian chorobowych w siatkówce, przede wszystkim druzów i przegrupowań barwnika. Badanie OCT sprawdza się przede wszystkim jako metoda kontrolna w wypadku wysiękowej postaci AMD, wymagającej zastosowania terapii doszklistkowej, która musi być prowadzona do końca życia pacjenta.

co 10 miesięcy. Szczególnie ze względu na wiek, pochodzenie, historię chorób w rodzinie, czy ogólny stan zdrowia. Cyklicznie wykonywanie badań ma na celu wychwycenie momentu rozwoju choroby, zanim ta nieodwracalnie uszkodzi wzrok. Badanie OCT wykonuje się także w ramach profilaktyki okulistycznej.

Chorób siatkówki: Badanie OCT jest szczególnie przydatne w przypadku chorób siatkówki, takich jak zwyrodnienie plamki żółtej (AMD), retinopatia cukrzycowa, obrzęk plamki, siatkówczak, czy dystrofie siatkówki. Umożliwia dokładne zobrazowanie struktur siatkówki i ocenę ewentualnych zmian patologicznych.

Wśród wskazań mogą znaleźć się również inne schorzenia i przyczyny – zależnie od zaleceń lekarza. Badanie OCT znajduje website także zastosowanie w monitorowaniu przebiegu i skuteczności niektórych terapii.

Badanie okulistyczne OCT wykorzystuje skaning optyczny. Jest nieinwazyjne i bezbolesne, nie wymaga też od pacjenta żadnego poprzedzającego wizytę w gabinecie lekarskim przygotowania. Na około 15-20 minut przed przystąpieniem do badania lekarz okulista zakrapia oczy pacjenta specjalnymi kroplami rozszerzającymi źrenice. Są to najczęściej preparaty, których składnikiem czynnym jest atropina. Dzięki rozszerzonym źrenicom lekarz specjalista ma możliwość dokonania dokładnych oględzin dna oka oraz plamki żółtej.

Report this page